Norgren RM/92025/M/80. Compact double acting cylinder, 25mm diameter, 80mm stroke
€228.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/92025/M/80
Manufacturer Nr.
RM/92025/M/80
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€228.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RM/92100/N4/15 DW KOMPAKT-MZYL FÜHRUNG
€1,027.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren QM/8200/24 Zyl-Bef L Qm/8200/23+M/P19683
€416.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 23 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 14 ... 145 psi |
| Port Size | M5 |
| Cylinder diameter | 25 mm |
| Stroke Length | 80 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 227 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/92000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/92025/M/80 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





