Norgren RM/92032/M/75. Compact double acting cylinder, 32mm diameter, 75mm stroke
€251.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/92032/M/75
Manufacturer Nr.
RM/92032/M/75
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€251.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8160/625/H/620 Dw Zylinder
€1,739.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren TRA/8160/320/F/H/155 DW P-ZYL.
€1,929.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 23 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 14 ... 145 psi |
| Port Size | G1/8 |
| Cylinder diameter | 32 mm |
| Stroke Length | 75 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 362 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/92000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/92032/M/75 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



