Norgren RM/93063/M/50. Compact single acting cylinder, 63mm diameter, 50mm stroke
€482.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/93063/M/50
Manufacturer Nr.
RM/93063/M/50
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston
Frequently Bought Together
-
This Item:
€482.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SA/8160/M/200 DW P-ZYL.
€1,178.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8160/M/1600/F/R Dw Zylinder
€2,375.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -5 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 63 mm |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operation | Single acting |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 1770 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Elastomers | Polyurethane |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/93000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/93063/M/50 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought


