Norgren RM/91063/M/25. Compact single acting cylinder, 63mm diameter, 25mm stroke
€391.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/91063/M/25
Manufacturer Nr.
RM/91063/M/25
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston
Frequently Bought Together
-
This Item:
€391.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8160/825 Dw Zstg-Zyl
€1,530.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8320/M/175 Dw Zstg-Mzyl
€4,039.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -5 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 63 mm |
| Stroke Length | 25 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 1770 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Martensitic) |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Range | RM/91000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/91063/M/25 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



