Norgren RM/93040/M/10. Compact single acting cylinder, 40mm diameter, 10mm stroke
€265.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/93040/M/10
Manufacturer Nr.
RM/93040/M/10
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston
Frequently Bought Together
-
This Item:
€265.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RM/92050/JM/50. Compact double acting cylinder, 50mm diameter, 50mm stroke
€480.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8250/M/260 DW P-ZYL.
€2,542.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -5 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | G1/8 |
| Cylinder diameter | 40 mm |
| Stroke Length | 10 mm |
| Operation | Single acting |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 687 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Elastomers | Polyurethane |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (austenitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/93000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/93040/M/10 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






