Norgren RM/92063/N2/20. Compact double acting cylinder, 63mm diameter, 20mm stroke
€524.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/92063/N2/20
Manufacturer Nr.
RM/92063/N2/20
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€524.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren TCA/8250/320/F/L DW P-ZYL.
€4,984.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren TRA/8200/150/H/245 DW P-ZYL.
€2,456.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 23 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 14 ... 145 psi |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 63 mm |
| Stroke Length | 20 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 1682 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/92000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/92063/N2/20 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



