Norgren RM/92040/M/200. Compact double acting cylinder, 40mm diameter, 200mm stroke
€294.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/92040/M/200
Manufacturer Nr.
RM/92040/M/200
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€294.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SA/8250/80/H/200 Dw Zylinder
€2,922.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8160/M/135/H/165 Dw Zylinder
€1,413.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 23 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 14 ... 145 psi |
| Port Size | G1/8 |
| Cylinder diameter | 40 mm |
| Stroke Length | 200 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 633 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/92000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/92040/M/200 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




