Norgren RM/91020/M/45. Compact single acting cylinder, 20mm diameter, 45mm stroke
€215.58
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/91020/M/45
Manufacturer Nr.
RM/91020/M/45
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston
Frequently Bought Together
-
This Item:
€215.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren TRA/8160/MG/425 Dw Zylinder
€1,938.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RM/92020/N4/15. Compact double acting cylinder, 20mm diameter, 15mm stroke
€276.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -5 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | M5 |
| Cylinder diameter | 20 mm |
| Stroke Length | 45 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 161 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Range | RM/91000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/91020/M/45 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



