Norgren RM/92050/N4/80. Compact double acting cylinder, 50mm diameter, 80mm stroke
€548.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/92050/N4/80
Manufacturer Nr.
RM/92050/N4/80
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€548.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RM/92016/M/10. Compact double acting cylinder, 16mm diameter, 10mm stroke
€134.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8160/M/650/F/H/S/167 Dw Zylinder
€2,078.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 23 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 14 ... 145 psi |
| Port Size | G1/8 |
| Cylinder diameter | 50 mm |
| Stroke Length | 80 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 990 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Martensitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/92000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/92050/N4/80 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





