Norgren RM/92025/N2/40. Compact double acting cylinder, 25mm diameter, 40mm stroke
€271.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/92025/N2/40
Manufacturer Nr.
RM/92025/N2/40
One third the basic length of a corresponding ISO/VDMA model
Low friction, long life seal design
Fully non-corrodible specification
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€271.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PVA/8125/M/320 DW P-ZYL.
€6,781.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RA/8200/G/600/F/L Dw P-Zyl.
€2,862.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 23 ... 176 °F |
| Operating Pressure | 14 ... 145 psi |
| Port Size | M5 |
| Cylinder diameter | 25 mm |
| Stroke Length | 40 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 227 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/92000/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/92025/N2/40 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




