Norgren M/50108/4. Clamping single acting cylinder, 8mm diameter, 4mm stroke
€95.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-M/50108/4
Manufacturer Nr.
M/50108/4
Enable high thrusts to be achieved in restricted space
Neat, clean appearance
One-piece body construction
Frequently Bought Together
-
This Item:
€95.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SPG/95171 DOSIEREINHEIT 63/40
€6,394.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SM/549/25 Dw P-Zyl.
€1,401.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ... 70 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | M5 |
| Cylinder diameter | 8 mm |
| Stroke Length | 4 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Theoretical Force | 25 N |
| Materials - Body | Anodised aluminium |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Range | M/50100 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | M/50108/4 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



