Norgren RT/57225/MF/220. Roundline double acting cylinder, 25mm diameter, 220mm stroke
€102.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RT/57225/MF/220
Manufacturer Nr.
RT/57225/MF/220
Saves 20% space over the basic length of a corresponding ISO/VDMA cylinder
Low friction, long life seals
High strength, double crimped end cap design
Standard magnetic piston for full control system versatility
Frequently Bought Together
-
This Item:
€102.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren VP1006BJ101A00. Proportional pressure control valve
€1,009.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren M/52105/10 Ew Rund-Zyl Feder/Deckel
€452.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 1 ... 10 bar |
| Port Size | Rc1/8 |
| Cylinder diameter | 25 mm |
| Stroke Length | 220 mm |
| Operation | Double acting |
| Cushioning | Buffer cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 247 N |
| Materials - Barrel | material stainless steel (austenitic) |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (martensitic) |
| Range | RT/57200/M |
| Series | Roundline |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RT/57225/MF/220 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



