Norgren M/50220/10. Clamping double acting cylinder, 20mm diameter, 10mm stroke
€184.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-M/50220/10
Manufacturer Nr.
M/50220/10
Enable high thrusts to be achieved in restricted space
Neat, clean appearance
One-piece body construction
Frequently Bought Together
-
This Item:
€184.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren S/666/8 3/2-WV-NC G1/8 ROLLE
€519.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RT/57225/MF/45. Roundline double acting cylinder, 25mm diameter, 45mm stroke
€76.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ... 70 °C |
| Operating Pressure | 1.5 ... 10 bar |
| Port Size | M5 |
| Cylinder diameter | 20 mm |
| Stroke Length | 10 mm |
| Cushioning | No cushioning |
| Theoretical Force | 138 N |
| Materials - Body | Anodised aluminium |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51010103 |
| Range | M/50200 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | M/50220/10 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




