Norgren 9710515460323050. Spool Valve with NAMUR Interface
€636.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-9710515460323050
Manufacturer Nr.
9710515460323050
TÜV-approval based on type examination DIN EN 161, DIN 3394 and IEC 61 508
Valves for safety systems multi-channel up to SIL 3
Crossover-free switching
Add-on manual override
Suited for outdoor use under critical environment conditions
The solenoid valves are applicable in the protection classes Ex e mb, Ex d mb, Ex mb, Ex ia for zones 1 & 2 (gas), 21 & 22 (dust), ATEX cat. II 2GD
International approvals: IEC Ex, FM, CSA others on reques
Frequently Bought Together
-
This Item:
€636.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 9710619208600500 5/2-Wegeventil
€1,020.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 971354500000000Z 3/2-WV-NC Npt1/4 Ohne Magnet
€321.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 ... 65 °C |
| Operating Pressure | 2.5 ... 8 bar |
| Port Size | 1/4" NPT |
| Coil Code | 4603 |
| Materials - Body | Anodised aluminium |
| Materials - Seals | NBR |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 27220601 |
| Range | 97105 |
| Series | Herion NAMUR Valves |
| Brand | Herion |
| Manufacturer Nr. | 9710515460323050 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought


