Festo 8083773. Toothed belt axis ELGR-TB-35-400-0H
€470.04
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8083773
Manufacturer Nr.
ELGR-TB-35-400-0H
Toothed belt axis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€470.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8062772. Toothed belt axis ELGC-TB-KF-45-800
€613.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3013536. Spindle axis EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK
€1,704.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Effective diameter of drive pinion | 18.46 mm |
| Working stroke | 400 mm |
| Size | 35 |
| Toothed-belt stretch | 0.094 % |
| Toothed-belt pitch | 2 mm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Electromechanical linear axis With toothed belt |
| Type of motor | Stepper motor Servo motor |
| Symbol | 00991212 |
| Max. acceleration | 50 m/s² |
| Max. speed | 0.9 m/s ... 3 m/s |
| Repetition accuracy | ±0.1 mm |
| Duty cycle | 100% |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Degree of protection | IP20 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| 2nd moment of area Iy | 3770 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iz | 4190 mm⁴ |
| Max. drive torque | 0.46 Nm |
| Max. force Fy | 50 N |
| Max. force Fz | 50 N |
| Max. idle running transfer resistance | 10.8 N |
| Max. feed force Fx | 50 N |
| Frictional torque independent of load | 0.1 Nm |
| Mass moment of inertia JH per metre of stroke | 0.026 kgcm² |
| Mass moment of inertia JL per kg of working load | 0.85 kgcm² |
| Feed constant | 58 mm/U |
| Reference value operational performance | 5000 km |
| Additional moving mass per 10 mm stroke | 0.31 g |
| Product weight | 2470 g |
| Additional weight per 10 mm stroke | 25 g |
| Material profile | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material drive cover | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material pulleys | High-alloy stainless steel |
| Material slide | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material toothed belt clamping piece | Beryllium bronze |
| Material toothed belt | Polychloroprene with glass filament and nylon coating |
| Manufacturer Nr. | ELGR-TB-35-400-0H |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568449247 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84799070 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










