Festo 8058979. Parallel kit EAMM-U-86-D60-55A-102
€680.34
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8058979
Manufacturer Nr.
EAMM-U-86-D60-55A-102
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€680.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3506553. Tubing holder EAHM-E10-TH-W29
€25.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063597. Axial kit EAMM-A-N48-70GA
€275.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 86 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 175 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.25 Nm |
| Transmittable torque | 9.5 Nm |
| Product weight | 2500 g |
| Interface code, actuator | D60 |
| Interface code, motor in | 55A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-86-D60-55A-102 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568289508 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











