Festo 8040890. Solenoid coil VACC-S18-120-A1-1A
€125.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8040890
Manufacturer Nr.
VACC-S18-120-A1-1A
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€125.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8025336. Solenoid coil VACS-C-C1-7
€7.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8109401. Solenoid coil VACC-S13-11-K4-1-EX4A
€238.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of actuation | Electric |
| Mounting position | optional |
| Switching position indicator | no |
| Duty cycle | 100% |
| Insulation material class | H |
| Characteristic coil data | 24 V AC: 50/60 Hz, power 12.0 VA |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+10% |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Product weight | 530 g |
| Electrical connection | Type A Plugs To EN 175301-803 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material solenoid coil | PA Steel |
| Manufacturer Nr. | VACC-S18-120-A1-1A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568286125 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











