Festo 2256697. Axial kit EAMM-A-D60-60H-S1
€394.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2256697
Manufacturer Nr.
EAMM-A-D60-60H-S1
Axial kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€394.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1203112. Parallel kit EAMM-U-110-D60-100A-120-S1
€1,152.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1586429. Parallel kit EAMM-U-86-D40-60G-102-S1
€854.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Frictional torque independent of load | 1 Nm |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 1250 g |
| Interface code, actuator | D60A D60B |
| Interface code, motor in | 60H |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-A-D60-60H-S1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568264659 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











