Festo 8041866. Toothed belt axis ELGA-TB-KF-120-600-0H
€2,563.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8041866
Manufacturer Nr.
ELGA-TB-KF-120-600-0H
Toothed belt axis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,563.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3013582. Spindle axis EGC-120-500-BS-25P-KF-0H-ML-GK
€2,396.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8041855. Toothed belt axis ELGA-TB-KF-70-800-0H
€1,688.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Effective diameter of drive pinion | 52.52 mm |
| Working stroke | 600 mm |
| Size | 120 |
| Stroke reserve | 0 mm |
| Toothed-belt stretch | 0.21 % |
| Toothed-belt pitch | 5 mm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Electromechanical linear axis With toothed belt |
| Type of motor | Stepper motor Servo motor |
| Functional principle of measuring system | Incremental |
| Max. acceleration | 50 m/s² |
| Max. speed | 5 m/s |
| Repetition accuracy | ±0.08 mm |
| Duty cycle | 100% |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| 2nd moment of area Iy | 1264580 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iz | 4365790 mm⁴ |
| Max. drive torque | 34.1 Nm |
| Max. force Fy | 5500 N |
| Max. force Fz | 6890 N |
| Max. idle running transfer resistance | 76.2 N |
| Max. moment Mx | 104 Nm |
| Max. moment My | 680 Nm |
| Max. moment Mz | 680 Nm |
| Max. feed force Fx | 1300 N |
| Frictional torque independent of load | 2.8 Nm |
| Torsional mass moment of inertia It | 435680 mm⁴ |
| Mass moment of inertia JH per metre of stroke | 2.15 kgcm² |
| Mass moment of inertia JL per kg of working load | 6.9 kgcm² |
| Mass moment of inertia JO | 40.99 kgcm² |
| Mass moment of inertia JW for additional slide | 28.91 kgcm² |
| Feed constant | 165 mm/U |
| Lubrication interval dependent on operating distance | 1000 km |
| Weight of slide | 4190 g |
| Weight of additional slide | 3240 g |
| Basic weight for 0 mm stroke | 15680 g |
| Additional weight per 10 mm stroke | 106 g |
| Material profile | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover tape | Stainless steel strip |
| Material drive cover | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material guide slide | Tempered steel |
| Material guide rail | Tempered steel Corrotect coated |
| Material pulleys | High-alloy stainless steel |
| Material slide | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material toothed belt clamping piece | Stainless steel casting |
| Material toothed belt | Polychloroprene with glass filament and nylon coating |
| Manufacturer Nr. | ELGA-TB-KF-120-600-0H |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568286668 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84799070 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











