Festo 8029140. Solenoid coil VACN-N-K11-3A-0.5-U4-M
€105.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8029140
Manufacturer Nr.
VACN-N-K11-3A-0.5-U4-M
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€105.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 34411. Solenoid coil MSFG-24/42-50/60-OD
€15.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 34405. Solenoid coil MSW-110AC-OD
€44.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of actuation | Electric |
| Mounting position | optional |
| Duty cycle | 100% |
| Insulation material class | H |
| Insulation material class of enamelled wire | H |
| Characteristic coil data | 230 V AC: 50 Hz, pick-up power 11.5 VA, holding power 8.0 VA |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 10 % |
| Maritime classification | See certificate |
| Explosion protection certification outside the EU | Class I, Div. 1 (CA) Class I, Div. 1 (US) Class I, Div. 2 (CA) Class II, Div. 1 (CA) Class II, Div. 1 (US) Class III, Div. 1 (CA) Class III, Div. 1 (US) EPL Gb (US) |
| Explosion protection | Class I, Div. 1 (CA) Class I, Div. 1 (US) Class I, Div. 2 (CA) Class II, Div. 1 (CA) Class II, Div. 1 (US) Class III, Div. 1 (CA) Class III, Div. 1 (US) Zone 1 (US) |
| Certificate issuing authority | CSA 265489 DNV TAA000011J FM 3053936 |
| Explosion ignition protection type for gas | AEx m II T4 Ex m II T4 |
| Explosion ambient temperature | -20°C <= Ta <= +60°C |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Product weight | 207 g |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length | 0.61 m |
| Type of mounting | Via knurled nut |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Polymer Steel |
| Material winding | Copper |
| Manufacturer Nr. | VACN-N-K11-3A-0.5-U4-M |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568280444 |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








