Festo 8029135. Solenoid coil VACN-N-A1-3A
€12.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8029135
Manufacturer Nr.
VACN-N-A1-3A
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8030803. Solenoid coil VACF-B-B2-7
€11.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3598. Solenoid coil MSG-12DC
€48.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of actuation | Electric |
| Mounting position | optional |
| Duty cycle | 100% |
| Insulation material class | F |
| Insulation material class of enamelled wire | F |
| Characteristic coil data | 230 V AC: 50 Hz, pick-up power 6.2 VA, holding power 3.7 VA 230 V AC: 60 Hz, pick-up power 4.9 VA, holding power 2.9 VA |
| Immunity to surge | 4 kV |
| Pollution degree | 3 |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 10 % |
| Maritime classification | See certificate |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Certificate issuing authority | DNV TAA000011J |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Product weight | 95 g |
| Electrical connection | Type A To DIN EN 175301-803 |
| Type of mounting | Via knurled nut |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Polymer Steel |
| Material electrical contact | Brass |
| Material winding | Copper |
| Manufacturer Nr. | VACN-N-A1-3A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568280390 |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










