Festo 2782976. Guide unit EAGF-V2-KF-40-200
€624.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2782976
Manufacturer Nr.
EAGF-V2-KF-40-200
Guide unit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€624.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1547780. Profile mounting EAHF-V2-80/100-P
€180.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2429535. Clamping sleeve EAMH-86-19-C27.3
€80.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 40 |
| Stroke | 200 mm |
| Reversing backlash theoretical | 0 µm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Guidance |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Max. force Fy | 1000 N |
| Max. force Fy static | 1260 N |
| Max. force Fz | 1000 N |
| Max. force Fz static | 1260 N |
| Max. moment Mx | 44 Nm |
| Max. torque Mx static | 55 Nm |
| Max. moment My | 52 Nm |
| Max. torque My static | 65 Nm |
| Max. moment Mz | 52 Nm |
| Max. torque Mz static | 65 Nm |
| Displacement force | 15 N |
| Moving mass | 1923 g |
| Product weight | 3157 g |
| Centre of gravity at 0 mm stroke | 38 mm |
| Centre of gravity additional of moving mass per 10 mm | 4.2 mm |
| Type of mounting | Via female thread |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material guide component | Tempered steel |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material yoke plate | Steel |
| Manufacturer Nr. | EAGF-V2-KF-40-200 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266233 |
| Weight | 3.100000 |
| HS-Code | 84821090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








