Festo 2427617. Proximity sensor SDBT-BSW-1L-ZU-W-5-N-LE
€48.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2427617
Manufacturer Nr.
SDBT-BSW-1L-ZU-W-5-N-LE
Proximity sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€48.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 575818. Covering SAMH-S-N8-L-SC
€7.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 160251. Proximity sensor SME-8-O-K-LED-24
€52.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Design | For T-slot |
| Based on standard | EN 60947-5-2 |
| Symbol | 00991623 |
| Approval | RCM trademark c UL us listed (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| KC mark | KC-EMV |
| Special characteristics | UV resistant Oil resistant Welding field resistant Resistant to welding spatter |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Instructions on use | Support / actuator-sensor overview "The right sensor for the actuator" |
| Measured variable | Position |
| Measuring principle | Magneto-resistive |
| Ambient temperature | -25 °C ... 85 °C |
| Max. travel speed | 1 m/s |
| Repetition accuracy | 0.2 mm |
| Switching output | Non-contacting, 2-wire |
| Switching behavior during welding process | Output signal freezes |
| Switching element function | N/O contact |
| Switch-on time | 15 ms |
| Switch-off time | 25 ms |
| Max. switching frequency | 25 Hz |
| Max. output current | 80 mA |
| Max. output current using mounting kits | 80 mA |
| Max. switching capacity DC | 1.9 W |
| Max. switching capacity DC using mounting kits | 1.9 W |
| Voltage drop | 6 V |
| Inductive protective circuit | Adapted to MZ, MY, ME coils |
| Min. load current | 2.4 mA |
| Off-state current | 0.7 mA |
| Short circuit current rating | yes |
| Overload protection | Available |
| Rated operational voltage DC | 24 V |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Residual ripple | 10 % |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Cable |
| Electrical connection 1, connector system | Open end |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 2 |
| Connection outlet orientation | In-line |
| Test conditions cable | Bending strength: to Festo standard Test conditions on request |
| Cable length | 5 m |
| Cable characteristic | Resistant to welding spatter |
| Cable sheath colour | grey |
| Material cable sheath | PVC, irradiated |
| Material insulating sheath | PVC |
| Wire ends | Wire end sleeve |
| Type of mounting | Screw-clamped Insertable in the slot from above |
| Max. tightening torque | 0.6 Nm |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 116.9 g |
| Housing colour | Black |
| Material housing | Epoxy resin PA-reinforced High-alloy stainless steel |
| Switching status indication | Yellow LED |
| Function reserve indication | Orange LED |
| Ambient temperature with moving cable | -5 °C ... 80 °C |
| Degree of protection | IP65 IP68 |
| Immunity to magnetic fields | Insensitive to alternating magnetic fields (50...60 Hz) < 160 mT Design insensitive to permanent magnetic fields < Bon |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | SDBT-BSW-1L-ZU-W-5-N-LE |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568265014 |
| Weight | 0.120000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










