Festo 2256700. Axial kit EAMM-A-D60-100A-S1
€342.28
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2256700
Manufacturer Nr.
EAMM-A-D60-100A-S1
Axial kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€342.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1545245. Clamping sleeve EAMH-110-11-C34-P
€98.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2283732. Parallel kit EAMM-U-60-S38-40G-91
€584.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 1170 g |
| Interface code, actuator | D60A D60B |
| Interface code, motor in | 100A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-A-D60-100A-S1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568264680 |
| Weight | 1.300000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











