Festo 575832. Toothed belt axis EGC-80-400-TB-KF-0H-GK
€1,359.47
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-575832
Manufacturer Nr.
EGC-80-400-TB-KF-0H-GK
Toothed belt axis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,359.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8061504. Spindle axis ELGC-BS-KF-80-800-16P
€935.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8061492. Spindle axis ELGC-BS-KF-60-200-12P
€691.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Effective diameter of drive pinion | 28.65 mm |
| Working stroke | 400 mm |
| Size | 80 |
| Stroke reserve | 0 mm |
| Toothed-belt stretch | 0.24 % |
| Toothed-belt pitch | 3 mm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Electromechanical linear axis With toothed belt |
| Type of motor | Stepper motor Servo motor |
| Symbol | 00991212 |
| Max. acceleration | 50 m/s² |
| Max. speed | 5 m/s |
| Repetition accuracy | ±0.08 mm |
| Duty cycle | 100% |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| 2nd moment of area Ix | 844000 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iy | 1160000 mm⁴ |
| Max. force Fy | 3050 N |
| Max. force Fz | 3050 N |
| Max. idle running transfer resistance | 28 N |
| Max. moment Mx | 36 Nm |
| Max. feed force Fx | 350 N |
| Torsional mass moment of inertia It | 551000 mm⁴ |
| Mass moment of inertia JH per metre of stroke | 0.19 kgcm² |
| Mass moment of inertia JL per kg of working load | 2.05 kgcm² |
| Feed constant | 90 mm/U |
| Material end cap | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material profile | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material drive cover | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material guide slide | Steel |
| Material guide rail | Steel |
| Material pulleys | High-alloy stainless steel |
| Material slide | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material toothed belt clamping piece | Stainless steel casting |
| Material toothed belt | Polychloroprene with glass filament and nylon coating |
| Manufacturer Nr. | EGC-80-400-TB-KF-0H-GK |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568261740 |
| Weight | 6.000000 |
| HS-Code | 84799070 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











