Festo 2785542. Parallel kit EAMM-U-70-D40-60G-96-S1
€922.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2785542
Manufacturer Nr.
EAMM-U-70-D40-60G-96-S1
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€922.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2481477. Seal-SET EADS-F-55A
€73.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2802742. Parallel kit EAMM-U-86-D50-87A-102-S1
€788.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 70 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 118 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.18 Nm |
| Transmittable torque | 7 Nm |
| Product weight | 1770 g |
| Interface code, actuator | D40B |
| Interface code, motor in | 60G |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-70-D40-60G-96-S1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266318 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











