Festo 1489336. Fitting NPCK-C-D-G14-K10
€24.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1489336
Manufacturer Nr.
NPCK-C-D-G14-K10
Fitting
Frequently Bought Together
-
This Item:
€24.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 35982. Barbed elbow fitting LCNH-M5-PK-2
€6.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4499. Barbed tubing connector RTU-PK-3/4
€1.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size | 6.1 mm |
| Type of seal on screwed plug | Sealing ring |
| Mounting position | optional |
| Design | Straight design |
| Operating pressure complete temperature range | -0.095 MPa ... 1.2 MPa |
| Operating pressure complete temperature range | -0.95 bar ... 12 bar |
| Operating pressure complete temperature range | -13.775 psi ... 174 psi |
| Note on operating pressure | Water: max. 0.6 MPa at 0 - 85 °C Water vapour: 0 – 0.15 MPa, 0 – 1.5 bar, 0 – 22 psi |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] Water (liquid, ice-free) Water vapour |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Suitability for the production of Li-ion batteries | Metals with more than 1% copper, zinc or nickel by mass are excluded from use. Exceptions are nickel in steel, chemically nickel-plated surfaces, printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils |
| Suitable for use with food | See supplementary material information |
| Note on temperature of medium | Water vapour: max. 120 °C |
| Degree of protection | IP69K |
| Ambient temperature | -20 °C ... 120 °C |
| Note on ambient temperature | The NPCK can be used from -40 to 60 °C when using suitable tubing and observing the maximum operating pressure of the tube. |
| Nominal torque | 20 Nm |
| Note on the nominal tightening torque | 7 Nm +/- 10% for NPCK on MPA-C |
| Tolerance for nominal tightening torque | ± 10% |
| Product weight | 32.9 g |
| Pneumatic connection, port 1 | Male thread G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | For tubing outside diameter of 10 mm |
| Material union nut | High-alloy stainless steel |
| Material screwed plug | High-alloy stainless steel |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material sealing ring | PEEK |
| Manufacturer Nr. | NPCK-C-D-G14-K10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568106218 |
| Weight | 0.033000 |
| HS-Code | 73072910 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










