Festo 2406019. Clamping sleeve EAMH-86-19-C27.3-P
€80.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2406019
Manufacturer Nr.
EAMH-86-19-C27.3-P
Clamping sleeve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€80.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3637967. Axial kit EAMM-A-S38-55A-G2
€133.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2256400. Axial kit EAMM-A-D40-60G
€266.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 86 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 7.1 kgmm² |
| Product weight | 78 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMH-86-19-C27.3-P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568253967 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











