€81.53
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8005149
Manufacturer Nr.
VMPA1-IC-AP-1-EX1E
Sub-base
Frequently Bought Together
-
This Item:
€81.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 537981. Sub-base VMPA2-IC-AP-1
€80.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560992. Sub-base VMPAL-AP-20-QS10-2
€39.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 20.2 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Grid dimension | 10.5 mm |
| Operating pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| KC mark | KC-EMV |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive To EU Explosion Protection Directive (ATEX) In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK EX instructions To UK RoHS instructions |
| Explosion protection certification outside the EU | EPL Gb (BR) |
| Explosion protection | Zone 1 (BR) Zone 2 (ATEX) |
| ATEX category gas | II 3G |
| Explosion ignition protection type for gas | Ex ec IIC T4 Gc X |
| Explosion ambient temperature | -5°C <= Ta <= +50°C |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 92 g |
| Electrical connection | M8 Plugs |
| Mounting method for sub-base | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | M7 |
| Pneumatic connection, port 2 | M7 |
| Pneumatic connection, port 3 | M7 |
| Pneumatic connection, port 4 | M7 |
| Pneumatic connection, port 5 | M7 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material sub-base | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VMPA1-IC-AP-1-EX1E |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568257231 |
| Weight | 0.140000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









