Festo 1983122. Axial kit EAMM-A-P5-28B-40P
€152.15
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1983122
Manufacturer Nr.
EAMM-A-P5-28B-40P
Axial kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€152.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1133405. Axial kit EAMM-A-R48-87A
€232.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 570829. Covering EASC-G1-75-300
€60.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Transmittable torque | 1.1 Nm |
| Product weight | 50 g |
| Interface code, actuator | P5-28B |
| Interface code, motor in | 40P |
| Interface code, clutch housing | 28B |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-A-P5-28B-40P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568250348 |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











