Festo 1725850. Guide unit EAGF-V2-KF-100-100
€1,405.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1725850
Manufacturer Nr.
EAGF-V2-KF-100-100
Guide unit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,405.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063592. Axial kit EAMM-A-N48-80P
€257.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558177. Motor flange EAMF-A-48B-55A
€57.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 100 |
| Stroke | 100 mm |
| Reversing backlash theoretical | 0 µm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Guidance |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Max. force Fy | 2300 N |
| Max. force Fy static | 3120 N |
| Max. force Fz | 2300 N |
| Max. force Fz static | 3120 N |
| Max. moment Mx | 198 Nm |
| Max. torque Mx static | 268 Nm |
| Max. moment My | 197 Nm |
| Max. torque My static | 267 Nm |
| Max. moment Mz | 197 Nm |
| Max. torque Mz static | 267 Nm |
| Displacement force | 40 N |
| Moving mass | 6892 g |
| Product weight | 14023 g |
| Centre of gravity at 0 mm stroke | 47 mm |
| Centre of gravity additional of moving mass per 10 mm | 3.6 mm |
| Type of mounting | Via female thread |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material guide component | Tempered steel |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material yoke plate | Steel |
| Manufacturer Nr. | EAGF-V2-KF-100-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568246273 |
| Weight | 13.000000 |
| HS-Code | 84821090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











