Festo 565449. Solenoid valve VOVC-BT-T32C-MH-F-1T1
€73.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-565449
Manufacturer Nr.
VOVC-BT-T32C-MH-F-1T1
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€73.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 548052. Solenoid valve CPVSC1-M1HT-N-H-M5O
€91.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 548064. Solenoid valve CPVSC1-M1HT-J-H-Q4
€162.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2x3/2-way, monostable, closed |
| Type of actuation | Electric |
| Valve size | 10 mm |
| pneumatic working port | Sub-base |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | 0 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 8 bar |
| Operating pressure | 0 psi ... 116 psi |
| Design | Poppet valve with spring return |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Degree of protection | IP40 |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Nominal size | 0.65 mm |
| Exhaust-air function | Without flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Non-detenting |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00992266 |
| lap | Underlap |
| Signal status display | LED |
| b value | 0.24 |
| C value | 0.048 l/sbar |
| Flow rate of valve | 10 l/min |
| Flow rate of pneumatically interlinked valve | 10 l/min |
| Switching time off | 4.7 ms |
| Switching time on | 5.2 ms |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 600 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 800 µs |
| Characteristic coil data | 24 V DC: low-current phase 0.3 W, high-current phase 1.0 W |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 10 % |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 30 g |
| Electrical connection | Via sub-base |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR PU |
| Material housing | PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VOVC-BT-T32C-MH-F-1T1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568100001 |
| Weight | 0.037000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










