Festo 560943. End plate VMPAL-EPL-KL33-IP40
€39.15
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-560943
Manufacturer Nr.
VMPAL-EPL-KL33-IP40
End plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€39.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 538657. Sub-base VMPA1-FB-AP-4-1-T1
€35.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 554313. Sub-base VMPAL-AP-10-T35
€6.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 43 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Max. number of valve positions | 32 |
| Valve terminal structure | Valve sizes can be mixed |
| Max. number of valve coils | 32 |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP40 |
| Note on degree of protection | In assembled state |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 190 g |
| Electrical connection 1, function | Multi-pin plug |
| Electrical connection 1, connection type | Terminal strip |
| Electrical connection 1, connector system | Spring-loaded terminal |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 33 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material end plate | Die-cast aluminium PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAL-EPL-KL33-IP40 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568098421 |
| Weight | 0.175000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











