Festo 567805. Vertical pressure shut-off plate VMPA1-HS
€49.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-567805
Manufacturer Nr.
VMPA1-HS
Vertical pressure shut-off plate
Festo 567805. Vertical pressure shut-off plate VMPA1-HS is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€49.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 564910. Regulator plate VMPA1-B8-R3-M5-10
€106.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8034552. Sub-base VMPA2-FB-AP-2-1-S0-RV
€48.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Construction width | 10 mm |
| Mounting position | optional |
| Vertical pneumatic linkage | Shut-off for 1 |
| Symbol | 00991889 |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Standard nominal flow rate ventilation | 103 l/min |
| Standard nominal flow rate for exhaust | 213 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 60 g |
| Mounting with vertical stacking | On manifold sub-base On individual sub-base |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Wrought aluminium alloy PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPA1-HS |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568100742 |
| Weight | 0.065000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











