Festo 564913. Regulator plate VMPA1-B8-R3-M5-06
€106.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-564913
Manufacturer Nr.
VMPA1-B8-R3-M5-06
Regulator plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 539505. Multi-pin CPV14-VI-P8-1/8-D
€142.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 554312. Sub-base VMPAL-AP-10-T1
€6.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Construction width | 10.5 mm |
| Mounting position | optional |
| Vertical pneumatic linkage | Pressure regulator for 4 |
| Controller function | Output pressure constant With secondary venting |
| Symbol | 00992001 |
| Pressure regulation range | 2 bar ... 6 bar |
| Inlet pressure 1 | 0.5 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Max. tightening torque | 0.25 Nm |
| Product weight | 73.8 g |
| Mounting with vertical stacking | On manifold sub-base |
| Pressure gauge connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material control panel | PA |
| Material seals | NBR |
| Material regulator housing | PA |
| Manufacturer Nr. | VMPA1-B8-R3-M5-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568211943 |
| Weight | 0.080000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











