Festo 1396108. Suction cup complete VAS-125-3/8-PUR-B
€58.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1396108
Manufacturer Nr.
VAS-125-3/8-PUR-B
Suction cup complete
Frequently Bought Together
-
This Item:
€58.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 574567. Bernoulli-gripper OGGB-140-G18-2
€365.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 189345. Suction cup complete ESS-30-EF
€26.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Height compensator for suction cup | 6 mm |
| Nominal size | 7 mm |
| Suction cup diameter | 125 mm |
| Suction cup volume | 79.1 cm³ |
| Effective suction diameter | 101.8 mm |
| Position of connection | Top |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991485 |
| Suction cup shape | Round, flat |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 0 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 0 bar |
| Operating pressure | -13.775 psi ... 0 psi |
| Nominal operating pressure | -0.07 MPa |
| Nominal operating pressure | -0.7 bar |
| Nominal operating pressure | -10.15 psi |
| Operating medium | Atmospheric air based on ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-A1-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Holding force at nominal operating pressure | 570 N |
| Product weight | 249 g |
| Type of mounting | Via vacuum port |
| Vacuum connection | G3/8 |
| Colour | Blue |
| Shore hardness | 60 +/- 5 |
| Material screwed plug | Die-cast zinc |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material suction cup | PUR |
| Manufacturer Nr. | VAS-125-3/8-PUR-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568105716 |
| Weight | 0.260000 |
| HS-Code | 84799070 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











