Festo 8000033. Pressure switch SPBA-P2R-G18-W-M12-0,25X
€129.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8000033
Manufacturer Nr.
SPBA-P2R-G18-W-M12-0,25X
Pressure switch
Frequently Bought Together
-
This Item:
€129.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8035533. Pressure sensor SPAN-P10R-G18M-PNLK-PNVBA-L1
€109.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 542891. Pressure sensor SDE5-D10-O2-Q6E-P-M8
€78.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991472 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Operating pressure | -0.1 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -1 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Switching output | Contacting |
| Switching function | Threshold value with fixed hysteresis |
| Switching element function | Changeover switch |
| Switch-on point | 0.25 bar |
| Switch-on point max. | 0.4 bar |
| Switch-off point min. | 0.05 bar |
| Max. output current DC | 1000 mA |
| Min. load current | 2 mA at 24 V |
| Short circuit current rating | no |
| Operational voltage range DC | 19.2 V ... 30 V |
| Reverse polarity protection | no |
| Electrical connection | 4-pin M12x1 Plugs To EN 60947-5-2 Round design |
| Type of mounting | Screw-in |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Product weight | 80 g |
| Material housing | Steel |
| Material electrical connection | POM |
| Setting options | Permanently set |
| Degree of protection | IP65 |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | SPBA-P2R-G18-W-M12-0,25X |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568255626 |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










