Festo 8000210. Pressure switch SPBA-P2R-G18-2P-M12-0,25X
€184.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8000210
Manufacturer Nr.
SPBA-P2R-G18-2P-M12-0,25X
Pressure switch
Frequently Bought Together
-
This Item:
€184.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022764. Pressure sensor SPAW-P25R-G14F-2N-M12
€251.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022780. Pressure sensor SPAW-P10R-G14F-2PA-M12
€294.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991611 |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive To EC Machinery Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Metal thin-film pressure sensor |
| Operating pressure | -0.1 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -1 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Switching output | 2xPNP |
| Switching function | Threshold value with fixed hysteresis |
| Switching element function | Antivalent |
| Switch-on point | 0.25 bar |
| Switch-on point max. | 0.4 bar |
| Switch-off point min. | 0.05 bar |
| Max. output current DC | 500 mA |
| Short circuit current rating | yes |
| Operational voltage range DC | 19.2 V ... 30 V |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection | 4-pin M12x1 Plugs To EN 60947-5-2 Round design |
| Type of mounting | Screw-in |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Product weight | 50 g |
| Material housing | High-alloy stainless steel |
| Material electrical connection | PBT |
| Setting options | Permanently set |
| Degree of protection | IP65 |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | SPBA-P2R-G18-2P-M12-0,25X |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568256135 |
| Weight | 0.055000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







