Festo 1187956. Swivel/gripper unit HGDS-PP-12-P1-A-B
€1,290.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1187956
Manufacturer Nr.
HGDS-PP-12-P1-A-B
Swivel/gripper unit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,290.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1187958. Swivel/gripper unit HGDS-PP-16-P-A-B
€1,314.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560231. Parallel gripper HGPT-63-A-B-F
€1,357.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 12 |
| Rotation angle adjustment range | 0 deg ... 210 deg |
| Stroke per gripper jaws | 2.5 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.1 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.02 mm |
| Swivel angle | 210 deg |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Cushioning of swivel drive | Elastic cushioning rings/plates at both ends, end positions adjustable, with fixed stop |
| Mounting position | optional |
| Fine adjustment of swivel drive | -6 deg |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Parallel |
| Design | Semi-rotary drive With parallel gripper and gripper drive |
| Position detection, gripper | Via proximity switch |
| Position detection, swivel drive | Via proximity switch |
| Symbol | 00991893 |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Max. swivel frequency at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 2 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 40 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 60 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 42 N |
| Gripping force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 84 N |
| Gripper force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 37 N |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 74 N |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 90 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 6 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 6 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 6 Nm |
| Theoretical torque at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 0.85 Nm |
| Product weight | 505 g |
| Max. mass per external gripper finger | 30 g |
| Type of mounting | Either: Via female thread and centring sleeve Via through-hole and centring sleeve Via dovetail slot |
| Pneumatic connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material drive shaft | Steel |
| Material cover | Aluminium POM |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | HGDS-PP-12-P1-A-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568228200 |
| Weight | 0.600000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











