Festo 1212854. Parallel kit EAMM-U-86-D40-70A-102-S1
€822.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1212854
Manufacturer Nr.
EAMM-U-86-D40-70A-102-S1
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€822.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3319868. Motor flange EAMF-A-38D-87A
€76.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 550987. Motor flange EAMF-A-64A/B-60G/H
€135.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 86 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 175 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.25 Nm |
| Transmittable torque | 9.5 Nm |
| Product weight | 2460 g |
| Interface code, actuator | D40B |
| Interface code, motor in | 70A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-86-D40-70A-102-S1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568228743 |
| Weight | 2.600000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











