Festo 1259491. Three-point gripper DHDS-16-A
€597.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1259491
Manufacturer Nr.
DHDS-16-A
Three-point gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€597.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1320836. Bellow gripper DHEB-22-E-U-E-P
€279.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 187874. Parallel gripper HGPP-20-A-G1
€1,125.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 16 |
| Stroke per gripper jaws | 2.5 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.5 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.02 mm |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.04 mm |
| Number of gripper jaws | 3 |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | 3-point |
| Design | Lever Force pilot operated motion sequence |
| Position detection | Via Hall sensor |
| Symbol | 00991894 |
| Gripping force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 120 N |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 87 N |
| Operating pressure | 2 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 26 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 42 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitability for the production of Li-ion batteries | Metals with more than 5% copper by mass are excluded from use. Exceptions are printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 40 N |
| Gripper force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 29 N |
| Mass moment of inertia | 0.136 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 50 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 2 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 2 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 2 Nm |
| Lubrication interval for guide components | 10 MioCyc |
| Max. mass per external gripper finger | 50 g |
| Product weight | 96 g |
| Type of mounting | Via female thread and dowel pin |
| Pneumatic connection | M3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | PA |
| Material housing | Hard anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | DHDS-16-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568229283 |
| Weight | 0.155000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











