Festo 563910. Radial gripper HGRT-32-A
€767.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-563910
Manufacturer Nr.
HGRT-32-A
Radial gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€767.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560198. Parallel gripper HGPT-20-A-B
€626.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1259494. Three-point gripper DHDS-32-A-NC
€762.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 32 |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.1 deg |
| Max. opening angle | 180 deg |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.02 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Radial |
| Design | Force pilot operated motion sequence |
| Position detection | Via proximity switch Via inductive sensors |
| Symbol | 00991894 |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 3 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 359 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 403 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Total gripping torque at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), opening | 2024 Ncm |
| Total gripper torque, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1856 Ncm |
| Mass moment of inertia | 4.62 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 280 N |
| Max. torque at gripper My static | 13.5 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 1.3 Nm |
| Lubrication interval for guide components | 10 MioCyc |
| Product weight | 840 g |
| Type of mounting | Via female thread and centring sleeve |
| Pneumatic connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Smooth-anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | Hardened steel |
| Manufacturer Nr. | HGRT-32-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568211103 |
| Weight | 0.900000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










