Festo 558902. Coupling EAMC-20-30-5-6
€60.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558902
Manufacturer Nr.
EAMC-20-30-5-6
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€60.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2786899. Parallel kit EAMM-U-70-D50-70A-96
€591.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2283760. Parallel kit EAMM-U-60-S48-40G-91
€584.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 5 mm |
| Mounting diameter 2 | 6 mm |
| Size | 20 |
| Nominal length | 30 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 9000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 1.06 kgmm² |
| Transmittable torque | 2.2 Nm |
| Product weight | 20 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-20-30-5-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568096946 |
| Weight | 0.022000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










