Festo 553260. Solenoid valve CPV10-M1H-2X3-GLS-Y-M7
€140.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-553260
Manufacturer Nr.
CPV10-M1H-2X3-GLS-Y-M7
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€140.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 547345. Solenoid valve CPVSC1-M4H-K-T-Q4C
€91.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 547276. Solenoid valve CPVSC1-M1H-M-T-M5
€91.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2x3/2-way, monostable, closed |
| Type of actuation | Electric |
| Valve size | 10 mm |
| Standard nominal flow rate | 400 l/min |
| pneumatic working port | M7 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | 0.01 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0.1 bar ... 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 4 mm |
| Exhaust-air function | Without flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External Internal |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00992113 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| b value | 0.4 |
| C value | 1.6 l/sbar |
| Switching time off | 25 ms |
| Switching time on | 17 ms |
| Duty cycle | 100% in conjunction with holding current reduction |
| Electrical power consumption | 0.46 W |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 1400 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 700 µs |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 40 °C |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 70 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot air port 12/14 | Common line |
| Pilot exhaust port 82/84 | Common line |
| Pneumatic connection, port 1 | Common line |
| Pneumatic connection, port 11 | Common line |
| Pneumatic connection, port 2 | M7 |
| Pneumatic connection 3/5 combined | Common line |
| Pneumatic connection, port 4 | M7 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | HNBR NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium Brass POM PPS Steel |
| Manufacturer Nr. | CPV10-M1H-2X3-GLS-Y-M7 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568196295 |
| Weight | 0.080000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











