Festo 558037. Drive shaft adapter EAMB-34-6-25X26-23X27
€153.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558037
Manufacturer Nr.
EAMB-34-6-25X26-23X27
Drive shaft adapter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€153.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1589665. Axial kit EAMM-A-D80-100A
€380.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo Eamm-U-86-D40-70Ab-102 (8058974) Parallel Kit
€650.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 25 mm |
| Mounting diameter 2 | 23 mm |
| Size | 120 |
| Nominal length | 26 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 18.2 kgmm² |
| Transmittable torque | 100 Nm |
| Product weight | 201 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMB-34-6-25X26-23X27 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568204624 |
| Weight | 0.200000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











