Festo 558006. Coupling EAMD-67-51-25-32X32-U
€251.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558006
Manufacturer Nr.
EAMD-67-51-25-32X32-U
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€251.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558054. Switch lug SF-EGC-2-120
€25.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1190421. Axial kit EAMM-A-M48-80G
€391.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 25 mm |
| Mounting diameter 2 | 32 mm |
| Size | 67 |
| Nominal length | 51 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 4500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 374 kgmm² |
| Transmittable torque | 150 Nm |
| Product weight | 734 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-67-51-25-32X32-U |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568204464 |
| Weight | 0.800000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











