Festo 558038. Drive shaft adapter EAMB-44-7-35X30-32X32
€284.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558038
Manufacturer Nr.
EAMB-44-7-35X30-32X32
Drive shaft adapter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€284.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562745. Slide adapter EASA-S1-33
€69.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8062808. Guide axis ELFC-KF-45-800
€376.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 35 mm |
| Mounting diameter 2 | 32 mm |
| Size | 185 |
| Nominal length | 30 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 4500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 75.3 kgmm² |
| Transmittable torque | 200 Nm |
| Product weight | 463 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMB-44-7-35X30-32X32 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568204631 |
| Weight | 0.480000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











