Festo 560231. Parallel gripper HGPT-63-A-B-F
€1,357.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-560231
Manufacturer Nr.
HGPT-63-A-B-F
Parallel gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,357.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1187958. Swivel/gripper unit HGDS-PP-16-P-A-B
€1,314.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 197563. Parallel gripper HGPM-08-EZ-G8
€244.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 63 |
| Stroke per gripper jaws | 8 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.1 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.02 mm |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.05 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Drive system | Pneumatic |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Parallel |
| Gripper force back-up | None |
| Design | Wedge-shaped drive Force pilot operated motion sequence |
| Position detection | Via proximity switch |
| Symbol | 00991894 |
| Gripping force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 3770 N |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 3522 N |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Operating pressure of blocked air | 0 bar ... 0.5 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 2 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 143 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 152 ms |
| Max. mass per external gripper finger | 1260 g |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1885 N |
| Gripper force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1791 N |
| Mass moment of inertia | 60.903 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 5000 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 160 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 180 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 140 Nm |
| Lubrication interval for guide components | 5 MioCyc |
| Product weight | 2712 g |
| Type of mounting | Either: Via female thread and centring sleeve Via through-hole and centring sleeve Via through-hole and dowel pin Via female thread and dowel pin |
| Pneumatic connection, blocked air | M5 |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | High-alloy stainless steel |
| Material housing | Anodised aluminium |
| Material gripper jaws | Hardened steel |
| Manufacturer Nr. | HGPT-63-A-B-F |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568206963 |
| Weight | 2.700000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











