Festo 540782. Pressure gauge kit DPA-40-16-MA-SET
€32.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-540782
Manufacturer Nr.
DPA-40-16-MA-SET
Pressure gauge kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€32.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162837. Pressure gauge MA-50-2,5-1/4-EN
€15.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 526098. Pressure gauge kit DPA-100-10-MA-SET
€54.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991463 |
| Conforms to standard | EN 837-1 |
| Nominal size of pressure gauge | 27 |
| Design | Bourdon tube pressure gauge |
| Type of mounting | Via male thread |
| Operating pressure | 16 bar |
| Measurement accuracy class | 4 |
| Degree of protection | IP43 |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | R1/8 |
| Product weight | 16 g |
| Manufacturer Nr. | DPA-40-16-MA-SET |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568090531 |
| Weight | 0.038000 |
| HS-Code | 90262040 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











