€15.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-541733
Manufacturer Nr.
MA-27-16-R1/8
Pressure gauge
Frequently Bought Together
-
This Item:
€15.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 526096. Pressure gauge kit DPA-63-10-MA-SET
€54.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 192734. Pressure gauge MA-50-1-G1/4-MPA
€15.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indicating range | 0 bar ... 16 bar |
| Indicating range | 0 psi ... 232 psi |
| Symbol | 00991463 |
| Nominal size of pressure gauge | 27 |
| Explosion protection | The information in the certificate must be observed! Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Design | Bourdon tube pressure gauge |
| Type of mounting | In-line installation |
| Operating medium | Inert gases Neutral fluids |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1.6 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 16 bar |
| Operating pressure | 0 psi ... 232 psi |
| Alternating load factor | 0.66 |
| Measurement accuracy class | 4 |
| Degree of protection | IP43 |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Position of connection | Centred, rear side |
| Pneumatic connection | R1/8 |
| Material in contact with the medium | PA-reinforced |
| Material screwed plug | PA-reinforced |
| Material housing | PA |
| Material screen | PS |
| Housing colour | Black |
| Product weight | 8 g |
| Note on operating and pilot medium | No acetylene No oxygen |
| Scale | Double scale Bar (outside scale) psi (inner scale) |
| Manufacturer Nr. | MA-27-16-R1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568050641 |
| Weight | 0.012000 |
| HS-Code | 90262040 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











